Ryba smrdí od srdca...

Autor: Daniel Zámečník | 4.3.2012 o 19:02 | (upravené 4.3.2012 o 19:43) Karma článku: 6,71 | Prečítané:  563x

Každému človeku, ktorý aspoň povrchne sleduje súčasný politický vývoj na Slovensku, musí udrieť do očí, že sa deje niečo naozaj výnimočné. Zisťujeme, že v našej krajine žijú zvieratá, o akých tu nikdy nebolo počuť (od ľudoopov až po koralovce), petičné hárky na registráciu novej strany podpisujú aj mŕtvi ľudia, v serióznych anketách má najvyššie preferencie vulgárna a trestne stíhaná osoba, polygraf sa stáva najvyšším sudcom... Človek má pocit, že žije v nejakom paralelnom vesmíre. V televíznych diskusiách si naši potenciálni zástupcovia nadávajú do debilov a idiotov, na blogoch na seba kydajú kopy špiny a vyťahujú zákulisné informácie, len aby svojich konkurentov, príp. bývalých spolustranníkov čo najviac očiernili (samozrejme, vždy len v záujme toho najlepšieho pre voličov, ako inak).

Často však bez toho, aby sme si to uvedomili, sa táto negatívna nálada presúva priamo do našich obývačiek. Ľudia sú schopní stráviť celé hodiny nezmyselnými hádkami na internetových diskusiách, z ktorých srší znevažovanie ostatných, urážky, niekedy až nenávisť. Ešte horšie je, ak sa takéto správanie prejavuje aj v našich osobných vzťahoch v rodine či medzi priateľmi. Hovorí sa, že ryba smrdí od hlavy, v našom prípade od vlády a zdá sa, že to je naozaj tak. Nemôžme však zabudnúť na to, že keďže týchto ľudí na vysokých postoch si volíme my sami, platí o nás to (možno kruté) tvrdenie, že každý národ má takú vládu, akú si zaslúži...

Nechcem obviňovať nikoho, kto si myslí, že má v tejto veci čisté svedomie, pretože „ja predsa nie som zlodej ani klamár a ani som tých zlodejov a klamárov nevolil.“ Ani ja sa necítim ako zlodej a klamár, chcem len poukázať na fakt, že každé ľudské správanie (niečo, čo sa prejaví navonok), má za sebou niečo hlbšie, nejaké duchovné pozadie (navonok neviditeľné). Ak v nás, ako v národe nevládne vzájomné porozumenie, cit pre potreby toho druhého, ochota vyjsť v ústrety, pomôcť, ťažko môžeme čakať, že nám budú vládnuť ľudia, ktorým ide o dobro krajiny. Samozrejme, nedá sa to generalizovať, v každej spoločnosti sa nájdu ľudia takí aj takí. V hrubých rysoch však môžeme konštatovať, že vláda v určitom zmysle len nastavuje zrkadlo celému národu...

Pýtam sa – naozaj si my, Slováci, zaslúžime vládu, ktorá nás bude opakovane ťahať za nos, rozkrádať verejný majetok, prijímať nezmyselné a nevýhodné zákony, zadlžovať naše deti a popritom všetkom sa nám ešte usmievať do očí a tváriť sa ako najväčší spasiteľ? Nie je čas to konečne aspoň čiastočne zmeniť? Možno si mnohí z nás myslia, že na zmenu je už neskoro, pretože sa zašlo až príliš ďaleko. Možno sme už znechutení z celej politiky a chceme mať od tejto témy svätý pokoj. Možno sa nám zdá, že je úplne jedno, koho budeme voliť, pretože všetci sú rovnakí, takže to vlastne nemá zmysel... Myslím si, že každý z týchto postojov vychádza zo všeobecne rozšíreného presvedčenia, že jedinou vecou, ktorú môže bežný občan pre zmenu urobiť, je ísť voliť. Dobrou správou je, že to zďaleka nie je tá jediná vec. Okrem toho, že táto predvolebná kampaň je omnoho ostrejšia, ako ktorákoľvek predchádzajúca, líši sa od nich ešte niečím iným. Ešte skôr, ako politické strany dostali zákonné povolenie na začiatok kampane v médiách, bola na stránke 40dni.tvojavec.sk odštartovaná modlitebná kampaň za tohtoročné voľby.

Ak čítate túto vetu, blahoželám, zrejme ste človek bez predsudkov voči modlitbe, čo ma veľmi teší ;) Áno, tou ďalšou vecou, ktorú môže každý z nás (prakticky bez ohľadu na vierovyznanie) robiť pre zmenu Slovenska k lepšiemu, je práve modlitba. Môže sa vám zdať, že je zbytočné modliť sa za voľby, veď viera a politika (vraj) nemajú nič spoločné a ak nám Boh dal slobodnú vôľu, potom nás nemôže ovplyvňovať pri našej voľbe. Myslím, že pravým zmyslom tejto kampane nie je modliť sa za dobrý volebný výsledok niektorej strany. Viem, že ľudia dobrej vôle, ktorí to myslia s našou krajinou dobre a majú aj dostatok odborných znalostí, sa nachádzajú na kandidátke viacerých strán. Nedá sa dopredu povedať, ktorí z nich budú naozaj schopní pomôcť Slovensku v tejto nepríjemnej situácii. Modlitba však nie je nejaký spôsob platenia za veci, ktoré chceme dosiahnuť, modlitba je niečo oveľa viac... Ťažko to vysvetľovať človeku, ktorý to nikdy nezažil, ale tí, ktorí sa pravidelne modlia, vedia, že modlitba dokáže meniť človeka. Ak nie hneď toho, za ktorého sa modlia, celkom určite toho, kto sa modlí. Verím, že porozumenie medzi ľuďmi, nezištnosť, poctivosť, spravodlivosť, zodpovednosť, úcta a dôvera, teda jedným slovom láska, je jedinou cestou k osobnému aj kolektívnemu blahobytu. Nemám teraz na mysli len ten ekonomický blahobyt, aj keď som presvedčený, že Bohu ide aj o materiálne dobro ľudí. Predovšetkým má však modlitba pomôcť k otvoreniu sa Láske, ktorá je absolútna. Viete si predstaviť, ako by bolo v našom štáte perfektne, keby si len tí z nás, ktorí si hovoria kresťania, každý deň našli čas na stretnutie s Bohom v modlitbe? Verím, že by sme dokázali oveľa rýchlejšie prekonať rôzne ekonomické problémy, korupciu, nezamestnanosť, otázku neprispôsobivých občanov a podobne. Nemusíte so mnou súhlasiť, ale mám to na sebe odskúšané ;)

Máme pred sebou posledné dni do volieb. Ja osobne verím, že celý predvolebný boj, ktorý máme možnosť sledovať, je prejavom iného boja, ktorý prebieha na duchovnej úrovni a jeho cieľom je znechutiť nás, aby nám prestalo záležať na budúcnosti Slovenska a generácií, ktoré prídu po nás. Nenechajme sa znechutiť a odradiť, ide predsa o naše deti! Skúsme si v záujme dobra našej krajiny urobiť čas na modlitbu (ak si hovoríte ateista alebo akokoľvek podobne, vôbec nevadí, nakoľko to dokážete, otvorte sa láske, bude to možno viac, ako desať ružencov ;), výsledok sa skôr či neskôr určite objaví...

 

PS: diskusiu samozrejme povoľujem, len vás pre Božiu lásku a ateistickú toleranciu prosím, skúste sa zdržať poznámok o križiackych výpravách, pedofílii, cirkevných majetkoch a pod., nerád by som vyvolával ďalšiu vlnu nenávisti ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?